اطلاع‌رسانی و آموزش کاربران؛ راهکار کاهش کلاهبرداری در میان صفر و یک‌ها است

گروه استان‌ها – کاربران فضای مجازی باید با شگردهای کلاهبرداری در این فضا آشنا شده و با مدیریت زمان استفاده و ارتقای دانش سایبری راه را بر سوء استفاده‌های احتمالی ببندند. – اخبار استانها – به گزارش فت فتو از کرمان ، اینترنت از جلوه‌های آشکار دنیای مدرن بوده و تقریباً بسیاری از ابعاد زندگی […]

گروه استان‌ها – کاربران فضای مجازی باید با شگردهای کلاهبرداری در این فضا آشنا شده و با مدیریت زمان استفاده و ارتقای دانش سایبری راه را بر سوء استفاده‌های احتمالی ببندند.

– اخبار استانها –

به گزارش فت فتو از کرمان ، اینترنت از جلوه‌های آشکار دنیای مدرن بوده و تقریباً بسیاری از ابعاد زندگی روزمره ما با این فضا گره خورده است به طوری که به دلیل در دسترس بودن و تسهیل امور یکی از پرکاربردترین فضاها به شمار می‌رود، تا جایی که تصور انجام بسیاری از امور بدون استفاده از فضای مجازی دشوار است.

مزایای استفاده از فضای مجازی بر کسی پوشیده نیست و هر روز نیز این موارد بیشتر می‌شود، اما در کنار فرصت‌های فراوان و مزایای استفاده از فضای مجازی نباید از آسیب‌هایی چون از دست دادن هویت اسلامی ایرانی، قبح شکنی نسبت به ناهنجاری‌های دینی و اجتماعی، عدم مسئولیت پذیری، اشاعه سستی و تنبلی، تمایل به گوشه نشینی و انزوا، تبدیل شدن سرگرمی به هدف، ناتوانی در مدیریت زمان، افزایش روحیه پرخاشگری و خشونت، تزلزل اعتماد به نفس، توسعه وسواس‌های فکری و عملی در بین کودکان و نوجوانان غافل شویم.

با گسترش استفاده از دنیای بی‌انتها و نامحدود مجازی و با توجه به گسترش افزایش کاربران این فضا، شاهد کوچ کلاهبرداران به فضای مجازی هستیم؛ کلاهبردارانی که همزمان با پیشرفت تکنولوژی به روز شده و شگردهای جدیدی را برای اهداف شوم خود در پیش گرفته‌اند و در این شرایط ضرورت دارد تا کاربران فضای مجازی هم با افزایش دانش سایبری خود زمینه را برای سوءاستفاده این افراد در دنیای هزار توی مجازی از بین ببرند.

لزوم مدیریت استفاده از فضای مجازی و ارتقای دانش سایبری

سرهنگ امین یادگارنژاد رئیس پلیس فتای استان کرمان با اشاره به اینکه با گسترش اینترنت و افزایش کاربران فضای مجازی، جرائم و آسیب‌های این حوزه نیز افزایش پیدا کرده است اظهار داشت: لازم است که افراد به مدیریت استفاده از فضای مجازی و ارتقای دانش سایبری توجه ویژه داشته باشند.

وی با بیان اینکه لازم است که کاربران در استفاده از فضای مجازی این آگاهی را داشته باشند که خدمات مختلفی، چون پزشکی، قضائی، ادارات دولتی و … را باید از منابع مستند خودشان دریافت کنند افزود: کاربران می‌توانند در صورت مواجهه و یا مشاهده موارد مشکوک، آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش تماس مردمی در میان بگذارند.

رئیس پلیس فتای استان کرمان با اشاره به آسیب‌های این فضا و شگردهای کلاهبرداری در فضای مجازی بیان کرد: اعتماد کردن به بعضی از افراد در فضای مجازی که آشنایی قبلی با آنها نداریم، یکی از روش‌های کلاه برداری در فضای مجازی است که مدت‌هاست با شگرد و ترفندهای گوناگون در حال اجرا از سوی کلاهبرداران است.

زمینه کلاهبرداری در فضای مجازی توسط خود قربانی ایجاد می‌شود

وی با بیان اینکه کلاهبرداران با جلب اعتماد قربانیان زمینه را فراهم می‌کنند که خود افراد اقدام به واریز پول به حساب آنها می‌کنند ادامه داد: زمینه کلاهبرداری در فضای مجازی توسط خود قربانی ایجاد می‌شود و اگر این اعتمادها انجام نشود این کلاهبرداری‌ها به صفر می‌رسد.

یادگارنژاد با اشاره به اینکه یکی از دیگر از مشکلات و آسیب‌های این فضا وبگردی‌های بی‌هدف در فضای مجازی است گفت: این مسئله زمانی اتفاق می‌افتد مدیریت زمان استفاده از فضای مجازی برای فرزندان، توسط خانواده‌ها و والدین وجود ندارد.

وی با بیان اینکه قبلاً بحث ولگردی در کوچه و خیابان وجود داشت و امروز مسئله وبگردی و حضور بی‌هدف فرزندان در فضای مجازی مطرح است که می‌تواند به مراتب آسیب‌های بیشتری به همراه داشته باشد ادامه داد: اگر چه این فرزند ظاهراً در خانه و در کنار خانواده حضور دارند اما به واسطه حضور در سایت‌های مختلفی که ممکن است در خارج از کشور باشند، تحت تاثیر محتواهای غیراخلاقی و غیرارزشی قرار بگیرند.

خطرات وبگردی‌های بی‌هدف در فضای مجازی

رئیس پلیس فتای استان کرمان افزود: در این میان هستند افرادی که با ایجاد برخی وبلاگ‌ها و وبسایت‌ها از خلأ ایجاد شده و تأثیر آن بر روی کاربران، آنها را در دام خود کشیده و از آنها خواسته‌های نامعقول و نابه‌جا داشته باشند و با دست پیدا کردن به عکس، فیلم و یا اطلاعات شخصی افراد از آنها اقدام به اخاذی و سوءاستفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه خانواده‌ها و والدین باید به این مسئله توجه داشته و مدیریت زمان استفاده فرزندان از فضای مجازی را جدی بگیرند گفت: فرزندان باید حضور هدفمند و برنامه‌ریزی شده‌ای در فضای مجازی داشته باشند تا آسیب‌های استفاده از این فضا برای آنها به حداقل برسد.

یادگارنژاد کلاه برداری از طریق پیامک‌های جعلی را یکی دیگر از شگردهای کلاهبرداری در فضای مجازی عنوان کرد و افزود: در این روش کلاهبردار از طریق شماره شخصی اقدام به فرستادن پیامک به تعداد زیادی از کاربران می‌کند.

وی با بیان اینکه در این شگرد به در ازای ارائه خدمات یا اطلاعات از کاربران درخواست مبالغ کمی می‌کنند ادامه داد: در نهایت کلاهبرداران با هدایت قربانیان با درگاه‌های جعلی پرداخت وجه، از حساب آنها برداشت‌های غیرمجازی انجام می‌دهند.

رئیس پلیس فتای استان کرمان بیان کرد: اخیراً شاهد بودیم که پیامک‌هایی به دست برخی از افراد رسیده بود که “شما متهم هستید، حکم جلب شما صادر شده و برای روئیت اتهام خود به لینک زیر مراجعه کنید.”

وی با اشاره به اینکه زمانی که افراد برای مشاهده اتهام خود به لینک فرستاده شده مراجعه می‌کنند، بدافزار روی گوشی تلفن همراه آنها نصب شده که از طریق گوشی قربانی این پیامک برای مخاطبین وی هم ارسال می‌شود افزود: ناخواسته قربانی در انتشار این پیامک به کلاهبردار کمک می‌کند.

درگاه‌های جعلی پرداخت وجه

یادگارنژاد با بیان اینکه اتفاق دیگری که می‌افتد این است که قربانی برای پرداخت هزینه‌ای ناچیز که بتواند اتهام خود را ببیند باید وارد درگاه جعلی بانکی می‌شود ادامه داد: زمانی که کاربر اطلاعات شماره کارت خود را وارد می‌کند این اطلاعات برای کلاهبردار فرستاده می‌شود و کلاهبردار با این اطلاعات و مهلت چند دقیقه‌ای زمان فعال بودن رمز دوم پویا اقدام به برداشت پول از حساب قربانی یا خرید اینترنتی می‌کند.

وی تصریح کرد: کاربران باید به این نکته توجه داشته باشند که اطلاع‌رسانی ارائه خدمات دولتی و قضایی و ارائه خدماتی چون تزریق واکسن کرونا از سرشماره شخصی انجام نشده و وجهی هم در قبال آن دریافت نمی‌شود.

فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|چگونه می توان تهدیدات بازی های رایانه ای را به فرصت تبدیل کرد؟
«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»|آسیب های اجتماعی و ماهیتی فضای مجازی
ترفند‌های جدید کلاهبرداران در فضای مجازی؛ از جعل سامانه قوه‌‌ قضائیه تا کلاهبرداری با آگهی و اکانت‌هایی که هک می‌شود

رئیس پلیس فتای استان کرمان با بیان اینکه کلاه برداری از طریق فروش کالاهای دسته دوم نیز از دیگر شگردهای رایج کلاهبرداری در این فضا است گفت: در این روش کلاهبرداری به دو شکل اتفاق می‌افتد و گاهی کلاهبرداری از خریدار و گاهی از فروشنده انجام می‌شود.

وی با اشاره به آگهی‌های اعلام فروش کالا روی سایت‌هایی چون دیوار و شیپور اشاره کرد که کلاهبردار برای تحویل کالا درخواست بیعانه کرده و بلافاصله پس از واریز وجه شماره خریدار را مسدود می‌کند افزود: خریدار باید حتما کالا را دیده و از کیفیت آن مطلع شود البته گاهی هم پس از پرداخت وجه، اصلاً کالایی ارسال نمی‌شود.

وی تصریح کرد: استفاده از فضای مجازی با وجود اینکه دارای فرصت‌های فراوانی بوده و باعث سهولت امور می‌شود اما عدم مدیریت صحیح و ورود به این حوزه بدون داشتن دانش لازم آن، باعث بروز نتایج ناگوار و آسیب‌های متعددی نه تنها برای کودکان و نوجوانان که حتی برای بزرگ‌ترها خواهد بود.

انتهای پیام/511/ی
اطلاع‌رسانی و آموزش کاربران؛ راهکار کاهش کلاهبرداری در میان صفر و یک‌ها است

منبع:تسنــیم
? اطلاع‌رسانی و آموزش کاربران؛ راهکار کاهش کلاهبرداری در میان صفر و یک‌ها است