استفاده از آب کشاورزی برای شرب/ ۷ کیلومتر تا محرومیت

فهرج – مردم روستای «امامیه» در قلب کویر از آب بهداشتی و شرب محرومند و به ناچار از آب موتور پمپ های کشاورزی برای آشامیدن استفاده می کنند. دریافت ۱۵ MB فت فتو – گروه استان‌ها: چند روز قبل یکی از اهالی روستای امامیه در شرق کرمان با ارسال فیلمی از وضعیت آب آشامیدنی این […]

فهرج – مردم روستای «امامیه» در قلب کویر از آب بهداشتی و شرب محرومند و به ناچار از آب موتور پمپ های کشاورزی برای آشامیدن استفاده می کنند.


دریافت
۱۵ MB

فت فتو – گروه استان‌ها: چند روز قبل یکی از اهالی روستای امامیه در شرق کرمان با ارسال فیلمی از وضعیت آب آشامیدنی این روستا به فت فتو از مسئولان گلایه کرد و خواستار رفع مشکل بی آبی روستا توسط مسئولان شد.

این روزها بیش از هر زمان دیگر شاهد فعالیت گروه‌های جهادی و مردمی در مناطق محروم هستیم اما محرومیت در برخی از مناطق استان کرمان آنقدر عمق است که سال‌ها زمان نیاز است که امکانات ابتدایی زندگی در برخی از مناطق دور افتاده تأمین شود.

عدم تناسب توزیع اعتبارات با محرومیت روستاها

شهرستان ریگان و فهرج در شرق استان کرمان از جمله این مناطق است که ضریب محرومیت در برخی از این روستاها بسیار بالاست اما میزان تخصیص اعتبار برای ایجاد زیر ساخت‌ها به این مناطق بسیار اندک است.

شهرستان ریگان و فهرج در شرق استان کرمان از جمله این مناطق است که ضریب محرومیت در برخی از این روستاها بسیار بالاست اما میزان تخصیص اعتبار برای ایجاد زیر ساخت‌ها به این مناطق بسیار اندک است

عدم تناسب توزیع بودجه در استان کرمان یکی از دلایل اصلی محرومیت و کندی روند محرومیت زدایی است، روستای امامیه در شهرستان فهرج از جمله این مناطق محروم است، روستایی که تا شهر فهرج فقط ۷ کیلومتر فاصله دارد.

هر چند شهر فهرج نیز در مقایسه با شهرستان‌های مرکز، غرب و شمال و حتی مناطق جنوبی استان امکانات کمتری دارد و کمتر می‌توان توسعه یافتگی را در آن دید اما انتظار می‌رود حداقل روستاهای اطراف این شهر حداقل مشکل تأمین برق و آب را نداشته باشند.

مردم این مناطق انتظار دارند در دولت سیزدهم وضعیت تخصیص اعتبار به مناطق محروم اصلاح شود، مردم روستای امامیه بعد از اینکه صدایشان برای حل مشکل طی ماه‌های اخیر به جایی نرسید اقدام به ارسال فیلمی از وضعیت منابع آب شرب برای رسانه‌ها کردند.

روستای امامیه آب لوله کشی ندارد

در این خصوص با چند نفر از اهالی این روستا به گفتگو پرداختیم، زهرا یکی از زنان این روستا است که می‌گوید: روستای امامیه یکی از محروم‌ترین مناطق جمعیتی فهرج است که از داشتن آب لوله کشی محروم است و در برخی روزها آب سیار به منطقه ارسال می‌شود اما مردم برای رهایی از تشنگی در گرمای بی سابقه کویر لوت چاره‌ای جز استفاده از آب کشاورزی ندارند.

وی می‌گوید: آب کشاورزی توسط موتور پمپ‌ها تأمین می‌شود و مردم برای حل مشکل آب چاره‌ای ندارند جز اینکه با پمپ‌های کوچک‌تر این آب را به نزدیک خانه‌هایشان منتقل کنند.

این زن خانه دار می‌افزاید: آب بهداشتی نیست و چون امکان دیگری برای استفاده از آب نداریم به ناچار از این آب استفاده می‌کنیم که به شدت تلخ است.

آب بهداشتی نیست و چون امکان دیگری برای استفاده از آب نداریم به ناچار از این آب استفاده می‌کنیم که به شدت تلخ است

وی گفت: بسیاری از مردم دچار بیماری‌های پوستی و سنگ کلیه شده‌اند اما در دمای ۵۰ درجه‌ای کویر لوت اگر از این آب استفاده نکنیم از تشنگی تلف می‌شویم.

محمدعلی یکی دیگر از اهالی این روستا است که به فت فتو می‌گوید: برخی از گروه‌های جهادی در روستاهای اطراف اقدام به کمک رسانی کرده‌اند و سپاه هم در برخی از روستاها خدماتی ارائه داده که مردم روستاها مشکل کمتری داشته باشند اما روستای امامیه همچنان با مشکلات زیادی از جمله نداشتن آب بهداشتی مواجه است.

بارها برای رفع مشکل نامه نگاری کردیم اما کسی توجه نمی‌کند

وی از مسئولان خواست با تخصیص اعتبار و احداث مجتمع‌های آبی مشکل اهالی این روستا را برطرف کنند.

این ساکن روستای امامیه افزود: بارها برای حل این مشکل نامه نگاری کرده‌ایم اما هیچ اقدام مؤثری برای رفع مشکل انجام نشده است.

وی گفت: در کنار کمبود آب این روستا از محرومیت جدی در بخش‌های خدماتی، راه و بهداشتی رنج می‌برد و در حالی که گفته می‌شود برای رهایی از کرونا باید بهداشت رعایت شود اما آبی برای شستشو نداریم.

استحمام زیر لوله موتور پمپ‌های کشاورزی

وی ادامه داد: اکثر مردم روستا زیر لوله‌های موتور پمپ‌های آب کشاورزی و مجاور مزارع استحمام می‌کنند و انتظار داریم مسئولان برای یک بار هم که شده صدای ما رو بشنوند و مشکل ما را رفع کنند.

وی بیان کرد: بسیاری از جوانان به نا چار روستا را ترک کرده و به فهرج و بم مهاجرت کرده‌اند.

وی گفت: اهالی به انواع بیماری‌های پوستی و عفونی مبتلا می‌شوند.

این ساکن روستای امامیه افزود: به دلیل خشکسالی و کمبود بارندگی آب همین موتور پمپ‌ها هم بسیار اندک شده و مزارع و باغ‌های و زمین‌های کشاورزی در حال صدمه دیدن است هر سال آب تلخ‌تر می‌شود و سطح آب کاهش می‌یابد.

۲۵ روستا آب شرب ندارند

نماینده مردم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس نیز در گفتگو با مهر از تلاش‌های صورت گرفته برای جذب اعتبار لازم برای محرومیت زدایی و آبرسانی به روستای های فهرج و شرق استان کرمان خبر داد و گفت: مشکل اصلی در شرق کرمان تشدید خشکسالی و کمبود شدید بارندگی است.

حجت الاسلام موسی غضنفر آبادی با اشاره به خشک شدن بخش قابل توجهی از قنوات و منابع آبی به دلیل خشکسالی گفت: میزان بارندگی نیز در منطقه بسیار اندک است و سفره‌های آب این مناطق یا خشک شده‌اند و یا کاهش یافته است.

وی بر لزوم آبرسانی به این روستاها اشاره کرد و گفت: باید مجتمع‌های آب روستایی در این مناطق تأسیس شود که شاهد اقداماتی هستیم اما سطح کار در شهرستان بالاست و انتظار داریم با تخصیص اعتبار لازم اقدامات مؤثر و سریع‌تری برای حل مشکل خشکسالی به خصوص در روستای مورد نظر انجام شود.

خوشبختانه طی ماه‌های اخیر شاهد حضور سپاه ثارالله در شهرستان و رفع مشکل آب برخی از روستاها هستیم به طوری که مشکل آب در عامریه، یوسف‌آباد زیرافراز، دهنوبهزادی و احمدیه رفع شده است

وی ادامه داد: خوشبختانه طی ماه‌های اخیر شاهد حضور سپاه ثارالله در شهرستان و رفع مشکل آب برخی از روستاها هستیم به طوری که مشکل آب در عامریه، یوسف‌آباد زیرافراز، دهنوبهزادی و احمدیه رفع شده است اما همچنین ۲۵ روستای فاقد آب در منطقه وجود دارد.

نماینده مردم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس بیان کرد: ایجاد مجتمع‌های آبرسانی و یا حفر چاه در دستور کار قرار گرفته است و با همکاری سپاه و شرکت آب و فاضلاب استان کرمان در حال رفع مشکل آب روستاها هستیم.

وی از تعریف طرح‌های آبرسانی به روستاهای شهرستان اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین طرح‌های انتقال آب به بخش نگین کویر فهرج است که بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با اشاره به محرومیت بسیار بالای روستاهای شرق استان کرمان به خصوص در ریگان و فهرج گفت: باید نحوه توزیع اعتبارات عمرانی در استان کرمان بازنگری شود چون بسیاری از مناطق جمعیتی در مناطق دور افتاده و کم برخوردار از ابتدایی‌ترین امکانات هم بی بهره هستند.

مردم روستای امامیه منتظرند به همت گروه‌های جهادی، سپاه ثارالله و دولت سیزدهم اقدامات مؤثری در راستای رفع مشکل آب شرب این روستا انجام شود و در آینده نزدیک طعم آب شرب را بچشند.

کد خبر ۵۲۸۹۳۰۸
استفاده از آب کشاورزی برای شرب/ ۷ کیلومتر تا محرومیت

منبع:مــهر
? استفاده از آب کشاورزی برای شرب/ ۷ کیلومتر تا محرومیت