استان کرمان رتبه چهارم مصالحه در شوراهای حل اختلاف کشور را دارد

گروه استان‌ها – رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: کرمان رتبه چهارم مصالحه در شوراهای حل اختلاف کشور و آزادی زندانیان را به خود اختصاص داده است. – اخبار استانها – به گزارش فت فتو از کرمان ، یدالله موحد ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمان به‌مناسبت تاسیس شوراهای حل اختلاف […]

گروه استان‌ها – رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: کرمان رتبه چهارم مصالحه در شوراهای حل اختلاف کشور و آزادی زندانیان را به خود اختصاص داده است.

– اخبار استانها –

به گزارش فت فتو از کرمان ، یدالله موحد ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمان به‌مناسبت تاسیس شوراهای حل اختلاف اظهار داشت: در فروردین ماه 79 و با تصویب ماده 189 قانون برنامه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور روند مصالحه و نهادینه کردن مصالحه و سازش در نظام قضایی ما دچار تحول شگرفی شد.

وی با بیان اینکه نظام قضایی کشور در طول تاریخ دچار تحولات زیادی شده افزود: در آموزه‌های دین اسلام بر صلح و سازش تاکید شده و  شوراهای حل اختلاف در سال 81 با هدافی از جمله کاهش مراجعات به محاکم قضایی، جلب مشارکت‌های مردمی، حل و فصل اموری که ماهیت قضایی ندارند و …  به نظام قضایی کشور پیوست.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به جایگاه مطلوب استان کرمان در این حوزه عنوان کرد: استان کرمان رتبه چهارم مصالحه در شوراهای حل اختلاف کشور را دارد.

وی با اشاره به وجود 312 شورای حل اختلاف در استان کرمان بیان کرد: هزار و 431 نفر در این شوراها مشغول خدمت‌رسانی به مردم هستند که تا کنون 2 میلیون و 642 هزار و 981 فقره پرونده وارد شوراهای حل اختلاف استان کرمان شده است.

موحد با عنوان اینکه از 312 شورای حل اختلاف استان کرمان، 127 شورا صلاحیت صدور حکم دارند گفت: 99 شورای حل اختلاف استان صلحی بوده و 86 شورای حل اختلاف روستایی نیز داریم.

وی با اشاره به اینکه 42 درصد از پرونده‌های قابل مصالحه شورای حل اختلاف در استان کرمان با سازش مختومه شده است افزود: از سال 92 تاکنون 90 محکوم به قصاص در استان به سازش بین اولیا دم مقتول و محکوم علیه منتهی شده که 19 مورد آن در هفت ماهه نخست سال جاری بوده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه در هفت ماهه نخست امسال 113 هزار و 422 پرونده وارد شوراهای حل اختلاف استان کرمان شده است گفت: از این تعداد 112 هزار و 584 پرونده مختومه و 33 هزار و 514 پرونده به مصالحه ختم شده است.

14 نفر از کارکنان متخلف دادگستری استان کرمان اخراج شدند / تثبیت مالکیت 14 میلیون و 144 هزار هکتار از اراضی دولتی
رئیس‌کل دادگستری استان کرمان: خام فروشی نوع دوم در استان کرمان باید متوقف شود

 

وی با عنوان اینکه 63 درصد پرونده‌های ارجاع شده به شعب حل اختلاف زندان‌های استان کرمان منتهی به سازش شده است افزود: استان کرمان از ابتدای تاسیس شوراهای حل اختلاف از حیث کمیت و کیفیت و شاخص صلح و سازش جزء پنج استان برتر کشور به شمار می‌رود.

موحد با بیان اینکه شوراهای حل اختلاف استان کرمان از حیث مصالحه رتبه چهارم کشوری را دارند، گفت: استان کرمان در زمینه آزادی زندانیان نیز رتبه چهارم کشوری را به خود اختصاص داده است.

انتهای پیام/511/ی
استان کرمان رتبه چهارم مصالحه در شوراهای حل اختلاف کشور را دارد

منبع:تسنــیم
? استان کرمان رتبه چهارم مصالحه در شوراهای حل اختلاف کشور را دارد