از احداث قرارگاه امدادونجات تا نقش امدادگران در همایش هلال احمر کرمان

کرمان – فت فتو – همایش گرامیداشت هفته هلال احمر با حضور مسئولان کشوری و استانی در کرمان برگزار شد و در این آیین به برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های امدادی از جمله تشکیل قرارگاه امداد و نجات در استان کرمان به عنوان پایلوت کشور و نقش و جایگاه هلال احمر پرداخته شد. به گزارش خبرنگار فت […]

کرمان – فت فتو – همایش گرامیداشت هفته هلال احمر با حضور مسئولان کشوری و استانی در کرمان برگزار شد و در این آیین به برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های امدادی از جمله تشکیل قرارگاه امداد و نجات در استان کرمان به عنوان پایلوت کشور و نقش و جایگاه هلال احمر پرداخته شد.

به گزارش خبرنگار فت فتو، کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور، همواره در طول تاریخ خود آماج حوادث بسیاری بوده و همین امر مسئولان سپاه ثارالله استان کرمان و جمعیت هلال احمر استان را بر آن داشته تا با تشکیل قرارگاه دائمی امداد و نجات، با سرعت بیشتری عملیات امداد و نجات و خدمات دهی به مردم را در حوادث پیگیری کنند.

ضمن آنکه تشکیل چنین قرارگاهی در کشور بی سابقه بوده و آغاز این کار از استان کرمان به عنوان پایلوت کشور می تواند علاوه بر جلوگیری از برخی موازی کاری ها، هزینه های پس از حادثه را هم کاهش دهد، علاوه بر آن دستگاه های نظامی و انتظامی و امدادگر و همچنین استانداری کرمان در این همایش برای تشکیل این قرارگاه اعلام همکاری کردند.

قرارگاه امداد و نجات با همکاری سپاه در کرمان تشکیل می شود

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کرمان گفت: قرارگاه امداد و نجات با همکاری سپاه پاسداران و هدف پوشش حداکثری حوادث در این استان تشکیل می شود.

رضا فلاح در این همایش افزود: فقط در یک حادثه استان کرمان ۱۴ شهرستان درگیر سیل شد و هلال احمر این حادثه را با ‌همکاری سپاه، بسیج و دیگر دستگاه ها، پوشش داد.

وی با اشاره به حضور جمعیت هلال احمر در توسعه مراکز جامع توانبخشی در جنوب و شرق استان عنوان کرد: امروز نگاه این جمعیت فقط پوشش حوادث نیست و در حوزه درمان، آموزش، و امداد و نجات فعالیت می کند.

وی ادامه داد: وظیفه داریم از اعتماد مردم دیار کریمان و ایران به جمعیت هلال احمر پاسبانی و نگهداری کنیم که روزانه بر این اعتماد افزوده شود.

تشکیل قرارگاه امدادونجات در کرمان و کاهش هزینه ها

همچنین فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان در این همایش گفت: خدمت بی منت مجموعه هلال احمر در حکومت ولایی به شایسته ترین بندگان خدا یعنی ملت بزرگ ایران اسلامی ارائه می‌شود.

سردار حسین معروفی تصریح کرد: مردم ما در زمان امام غیر معصوم خود کاری کردند که در زمان امام معصوم انجام نشد، با حضرت علی (ع) با امام حسن مجتبی (ع) چه کردند؟ اما امت اسلامی ما در زمان امام ما که نایب امام معصوم است، همه وجودش را در طبق اخلاص گذاشت و در جنگ اشرار هزاران قربانی داد اما اجازه ندادیم که دست اشرار به خیمه گاه دین و امامت برسد لذا خدمت به این مردم بالاترین قرب الهی است.

وی ابراز داشت: ظرفیت خوبی در حوزه هلال احمر موج می زند و اقدامات این جمعیت در کنار بسیج در سیل استان ها برای مردم ماندگار است.

فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان ادامه داد: این خدمت بارقه امید را در دل بندگان خدا جاری می کند، امید جنود خدا و ناامیدی جنود شیطان است لذا جامعه امیدوار در مقابل دشمن می ایستد.

وی یادآور شد: باقی و صالحات واقعی همان خدمت به مردم است که مزد خدمت صادقانه و بی منت را در همین دنیا می بینیم و این امر در مجموعه هلال احمر نهادینه شده است.

وی افزود: یکی از هدف های اصلی دشمنان، ناامیدی مردم و جدایی آنان از حاکمیت است و جهاد و خدمت بی منت در تمامی صحنه ها امید را برقرار می کند.

سردار معروفی تصریح کرد: تولیدِ امید در جامعه نیاز امروز جامعه ما است اگر بخواهیم بحران را مدیریت کنیم، حتما باید اقدامات قرارگاهی انجام شود، نمی توان در زمان حوادث از کسی برای امدادرسانی اجازه گرفت زیرا تا بخواهیم ستاد بحران تشکیل دهیم بخشی از مردم ما دچار آسیب شده اند.

وی عنوان کرد: باید قرارگاهی تشکیل دهیم که ارتش، سپاه و نیروی انتظامی و دستگاه های امدادرسان با نقشه راه در استان برنامه ریزی کنند و ذیل آن نمایندگی این قرارگاه در شهرستان ها و مناطق حادثه خیز استان کرمان تشکیل شود.

فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان گفت: این کار از موازی کاری‌ها و هدر رفتن سرمایه جلوگیری می کند و هدف مشخص می شود، هدف ما آرمان‌ها است، بالارفتن پرچم دستگاه‌ها نیست.

وی ادامه داد: باید با تشکیل این قرارگاه، پیش از آغاز بحران تقسیم کار داشته باشیم.

ضعف ما آموزش است

سردار معروفی با بیان اینکه ضعف ما آموزش است گفت: مهارت و آموزش‌های امدادی هلال احمر بایستی به سمت بسیج، ارتش و نیروی انتظامی هدایت شود زیرا اگر در آواربرداری تخصص نداشته باشیم افراد زیر آن را از بین خواهیم برد، باید با مهارت کار کنیم که در راس آن جمعیت هلال احمر قرار دارد.

وی تاکید کرد: آموزش‌ها در قالب قرارگاه امداد و نجات ارائه شود با تمامی توان و استعداد برای کمک به هلال احمر در راستای کمک به خلق خدا و مردم استان کرمان از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.

وی با تاکید بر ضرورت ارتقای توان قرارگاهی که جلوگیری از هدر رفتن منابع است افزود: فعالیت قرارگاهی کارها را به عدالت نزدیک می کند.

کرمان پایلوت تشکیل قرارگاه امدادونجات کشور می‌شود

استاندار کرمان نیز در این آیین گفت: آموزش های امداد و نجات در استان کرمان نیاز به بروزرسانی دارد لذا حتما از بروزرسانی آن حمایت می‌کنیم و استانداری کرمان به آموزش مداوم در حوزه های مورد نیاز کمک می کند.

محمدمهدی فداکار با بیان اینکه ظرفیت‌های اجتماعی خارج از چارچوب در بحث مدیریتی موفق ترند گفت: کارنامه فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان نشان می دهد که ایشان ‌در تجربه قرارگاهی و خدمات اجتماعی موفق عمل کرده و پیشنهادات خوبی در حوزه تشکیل قرارگاه امداد و نجات داده و دبیرکل جمعیت هلال احمر نیز پای کار هستند لذا کرمان ‌پایلون تشکیل این قرارگاه می شود.

وی با اشاره به انتقال تجربه موفق سپاه ثارالله استان کرمان گفت: به اجرای این تجربیات کمک ‌می‌کنیم، ضمن آنکه هر ظرفیت مورد نیاز را پای کار می آوریم.

استفاده از ظرفیت های هلال احمر

فداکار ابراز داشت: هلال احمر ظرفیت های بسیاری دارد که در مواقع بحران از آن استفاده می شود و این ظرفیت در تجهیزات، نیروی انسانی و حوزه ساختاری وجود دارد که باید از آن در فصل غیر بحران به عنوان مازاد استفاده کنیم که نیاز به ایجاد ساختار جداگانه ای دارد.

وی افزود: هلال احمر امکانات مفصلی دارد که قابل استفاده است و اعتماد مردم به هلال احمر بزرگترین ظرفیت برای استان کرمان به شمار می رود.

نگاه مثبت مجلس شورای اسلامی به هلال احمر

رییس کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی هم گفت: جمعیت هلال احمر یکی از نقاط اتکای آحاد مردم است و خدمات ارزنده ای به مردم ارائه کرده و در استان کرمان نیز به واسطه حادثه خیزی در خدمت رسانی به مردم فعال بوده است.

محمدرضا پورابراهیمی افزود: مدیرعامل و تیم جمعیت هلال احمر استان کرمان در سیل اخیر و زلزله های سال های گذشته خوش درخشیدند.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی نگاهی مثبت به رویکرد و اقدامات هلال احمر دارد و قاطبه نمایندگان در کمیسیون های تخصصی و اقتصادی از این جمعیت حمایت کردند و این نگاه مثبت در حوزه های مختلف اثر گذار بوده است.

پورابراهیمی اضافه کرد: ورود جمعیت هلال احمر به آسیب های اجتماعی ظرفیتی جدید برای کشور فراهم کرده و حتی در بودجه سنواتی و قوانین پایه از جمعیت هلال احمر حمایت داشتیم که این حمایت ها استمرار می یابد.

۴۹۰ شهید و نقش هلال احمر پس از انقلاب اسلامی

همچنین دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور در این همایش با اشاره به هفته هلال احمر با شعار یک قرن خدمت بی منت، گفت: نقش این جمعیت در خدمات رسانی و امدادگری در دوران انقلاب و دفاع مقدس و در امدادگری پس از آن بی بدیل بود و سند آن نیز ۴۹۰ شهید، ۱۱ آزاده و بیش از ۲۰۰ نفر جانباز این جمعیت است.

یعقوب سلیمانی عنوان کرد: ۲۲۷ هزار شهید دفاع مقدس در کشور داریم که از این میزان بیش از ۱۵۳ هزار نفر در سن نوجوانی و جوانی (از ۱۳ تا ۲۵ سالگی) شهید شدند.

وی افزود: ما باوجود توطئه ها و مکرهای دشمنان برای ساقط کردن انقلاب و خاموش کردن تفکر جهانی ما و جلوگیری از نشر و تفکر شهید فهمیده ها، نه تنها متوقف نشدیم، بلکه جلو روندگی هم داشتیم.

دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور بیان کرد: نوجوانان و جوانان ۴۳ سال پس از انقلاب اسلامی در جمعیت هلال احمر و بسیج مستضعفان نقش آفرینی می کنند.

وی با بیان اینکه هلال احمر به معنی پویا، از خود گذشتگی و میل به فدا شدن ها است، تاکید کرد: میل به فدا شدن برای ولایت در واژه شهادت بروز و ظهور یافته، اگر مظلومیت و روایت‌گری حضرت زینب(س) و ایثار حضرت امام سجاد(ع) نبود، واقعه کربلا تا به امروز نقل نمیشد لذا باید از فداکاری ها بگوییم.

سلیمانی با بیان اینکه ما پس از ۴۳ سال از انقلاب اسلامی و توطئه دشمن اینگونه ایستاده ایم گفت: همواره به بُعد نظامی حاج قاسم پرداخته می شود و بُعد ایثار و امدادگری او را در سیل خوزستان دیدیم.

وی اضافه کرد: جمعیت هلال احمر با جشنواره رفیق خوشبخت بین المللی شده و تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.

وی افزود: خدمات دهی ابعاد شخصیتی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی را که شهادتش برای دشمن خطرناک تر است، را باید در جمعیت هلال احمر فعال تر کنیم.

همچنین در این آیین با تقدیم لباس جمعیت هلال احمر به استاندار کرمان، محمد مهدی فداکار نیز به عضویت این جمعیت درآمد.

همچنین در این آیین از خانواده شهدای امدادگر ازجمله مهدی توسنگ، مجید شجاعی باغینی، شهید حسین ذکریا، احمد بواسحاق، رضا توانا، نعمت الله پشت رودی، ناصر رییسی، جواد طالبی تجلیل به عمل آمد و همچنین از تیم ها و همراهان جمعیت هلال احمر استان کرمان قدردانی شد.
از احداث قرارگاه امدادونجات تا نقش امدادگران در همایش هلال احمر کرمان

منبع: ایرنـا
? از احداث قرارگاه امدادونجات تا نقش امدادگران در همایش هلال احمر کرمان