اجرای ۵۰۰ هزار هکتار کشاورزی حفاظتی هدف‌گذاری شد

به گزارش گروه اقتصاد فت فتو به نقل از وزارت جهاد کشاورزی،علیرضا یزدانی، مشاور معاون وزیر در حوزه کشاورزی حفاظتی گفت: طی برنامه یک ساله، اجرای حدود ۵۰۰ هزار هکتار کشاورزی حفاظتی در ۱۲ استان کشور در سال زراعی جاری هدفگذاری شده که در صورت تامین اعتبار محقق می شود.  وی کشاورزی حفاظتی را مهم […]

به گزارش گروه اقتصاد فت فتو به نقل از وزارت جهاد کشاورزی،علیرضا یزدانی، مشاور معاون وزیر در حوزه کشاورزی حفاظتی گفت: طی برنامه یک ساله، اجرای حدود ۵۰۰ هزار هکتار کشاورزی حفاظتی در ۱۲ استان کشور در سال زراعی جاری هدفگذاری شده که در صورت تامین اعتبار محقق می شود. 

وی کشاورزی حفاظتی را مهم ترین راهکار برای مدیریت چالش خاک و آب در کشور عنوان کرد و اظهار داشت: در وزارت جهاد کشاورزی نیز رویکرد کشاورزی حفاظتی با نگاه جدید مورد توجه قرار گرفته و امیدواریم در قالب برنامه‌های یک، سه و ۵ ساله که تدوین کرده ایم، بتوانیم به اهداف تعیین شده دست یابیم.

این مقام مسئول در همین حال به پدیده گرد و غبار اشاره کرد و ادامه داد: یکی از معضلات در کشور رخداد‌های گرد و غبار است که بخشی از آن ناشی از رهاسازی اراضی کشاورزی به دلیل خشکسالی و تغییرات اقلیمی است؛ از این رو وزارت جهاد کشاورزی قصد دارد در سطح ملی و در همکاری با ستاد ملی مقابله با گرد و غبار، کشاورزی حفاظتی را در استان‌هایی که مستقیم درگیر این پدیده هستند، اجرا کند.

به گفته این مقام مسئول اولویت اجرای برنامه‌های کشاورزی حفاظتی درسال جاری با استان‌هایی است که در خط مقدم مقابله با پدیده گرد و غبار قرار دارند و به تدریج در باقی استان‌های کشور اجرایی می شود. اجرای کشاورزی حفاظتی علاوه بر تثبیت خاک و افزایش بهره‌وری آب، منجر به افزایش ماده آلی خاک نیز می‌شود.

مشاور معاون وزیر در کشاورزی حفاظتی با تاکید بر ضرورت توسعه کشاورزی حفاظتی در راستای حفظ خاک و آب و مقابله با پدیده گرد و غبار در سطح کشور، توضیح داد: این امر در تدوین قانون برنامه هفتم مورد توجه قانون گذاران و برنامه ریزان کشور قرار گیرد. طی سال‌های گذشته، طرح کشاورزی حفاظتی در قالب عملیات کم‌خاک‌ورزی و بی‌خاک‌ورزی در برخی اراضی کشاورزی اجرا شده، اما در قالب این طرح، اصول دیگر کشاورزی حفاظتی از جمله تناوب زراعی و پوشش دایمی خاک جزو برنامه‌ها قرار گرفته است.

یزدانی درباره پوشش دایمی خاک تصریح کرد: پوشش دایمی خاک که بخشی از آن مربوط به حفظ بقایای گیاهی است، با استفاده از گیاهان پوششی با دوره رشد کوتاه انجام می شود و البته اجرای این اقدامات و تحقق برنامه‌ها به اعتبارات بیشتر نیاز دارد.

انتهای پیام/

انتهای پیام/
اجرای ۵۰۰ هزار هکتار کشاورزی حفاظتی هدف‌گذاری شد

منبع:آنـــا
? اجرای ۵۰۰ هزار هکتار کشاورزی حفاظتی هدف‌گذاری شد