اجرای طرح مدیریت یکپارچه تالاب «جازموریان»

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان گفت: طرح مدیریت یکپارچه حوزه آبریز تالاب جازموریان با هدف استقرار رویکرد مدیریت زیست‌بومی در تالاب جازموریان در دستور کار سازمان محیط قرار گرفته است. به گزارش فت فتو از کرمان، مرجان شاکری اظهار کرد: طرح مدیریت جامع تالاب جازموریان در استان‌های کرمان و سیستان بلوچستان برنامه‌ریزی شده است. […]


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان گفت: طرح مدیریت یکپارچه حوزه آبریز تالاب جازموریان با هدف استقرار رویکرد مدیریت زیست‌بومی در تالاب جازموریان در دستور کار سازمان محیط قرار گرفته است.

به گزارش فت فتو از کرمان، مرجان شاکری اظهار کرد: طرح مدیریت جامع تالاب جازموریان در استان‌های کرمان و سیستان بلوچستان برنامه‌ریزی شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان تصریح کرد: طرح مدیریت یکپارچه حوزه آبریز تالاب جازموریان از سال ۱۳۹۵ با هدف استقرار رویکرد مدیریت زیست‌بومی در تالاب جازموریان در دستور کار سازمان محیط قرار گرفته است.

وی ادامه داد: این طرح با همکاری اداره کل محیط زیست، جهاد دانشگاهی کرمان و تمام ذی‌نفعان در استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان تدوین شده بود که باید در نشست شورای برنامه‌ریزی این استان‌ها تصویب می‌شد.

شاکری، طرح مدیریت جامع تالاب جازموریان را شامل مطالعات زیست‌محیطی، مدیریت منابع آب، هواشناسی، ریزگردها، موضوعات معیشتی و اقتصادی منطقه و میراث فرهنگی عنوان کرد.

وی هدف از اجرای طرح مدیریت جامع تالاب جازموریان را احیای این تالاب در استان‌های سیستان و بلوچستان و جنوب استان کرمان اعلام کرد و گفت: این تالاب یک فرصت اکولوژیک بزرگ برای استان کرمان، کشور و منطقه است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با بیان اینکه جازموریان به‌عنوان تالاب فصلی در مرز استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان قرار گرفته است، گفت: طی سال‌های گذشته خشک‌شدن این تالاب به اکولوژی منطقه آسیب جدی وارد کرده و منشأ گرد و غبار و ریزگردهای بسیاری شده است.

وی افزود: طرح مدیریت جامع تالاب جازموریان در یک برنامه پنج تا ۲۰ ساله با حضور ذی‌نفعان و سایرین برنامه‌ریزی شده که در صورت تصویب در شورای برنامه‌ریزی استان سیستان و بلوچستان اجرایی می‌شود.

شاکری ادامه داد: این طرح پس از تایید استان سیستان و بلوچستان، قابلیت اجرایی شدن و پیگیری در سطح کشور برای جذب اعتبارات و برنامه‌های گام به گام تا احیای تالاب جازموریان را دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان، کمک مسؤولان ارشد این استان را برای تصویب طرح مدیریت تالاب جارموریان در مراحل قانونی بسیار دلگرم کننده برشمرد و گفت: این حمایت مسؤولان نشان می‌دهد که اتفاق زیست‌محیطی بزرگی در کرمان رخ خواهد داد.

شاکری با بیان اینکه راهکارهای تدوین تالاب جازموریان با حضور ذی‌نفعان دولتی و غیردولتی بررسی و منافع مردم در این طرح دیده شده است، از اجرای ۲ طرح جانبی در کنار طرح احیای تالاب جازموریان خبر داد.

وی ادامه داد: این طرح‌ها شامل تعیین میزان حق‌آبه و طرح معیشت پایدار برای مردم منطقه جازموریان اس که در کنار طرح اصلی مدیریت تالاب جارموریان چشم‌انداز خوبی برای تالاب جازموریان دارند.

انتهای پیام/۳۳۸۸/ب

اجرای طرح مدیریت یکپارچه تالاب «جازموریان»

منبع:فــارس
? اجرای طرح مدیریت یکپارچه تالاب «جازموریان»