آیا واقعا مشکلات گوارشی صد در صد علامت ابتلا به کرونای دلتا است؟

عضو هیات علمی پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مشکلات گوارشی به تنهایی یا در کنار نشانه های ریوی می تواند از علائم کرونا دلتا باشد. به گزارش فت فتو؛ دکتر محمد امانی، فوق تخصص گوارش و کبدگفت: هرچند احتمال مثبت بودن تست تشخیصی پی سی آر این بیماران از مبتلایان […]

عضو هیات علمی پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مشکلات گوارشی به تنهایی یا در کنار نشانه های ریوی می تواند از علائم کرونا دلتا باشد.

به گزارش فت فتو؛ دکتر محمد امانی، فوق تخصص گوارش و کبدگفت: هرچند احتمال مثبت بودن تست تشخیصی پی سی آر این بیماران از مبتلایان به علایم ریوی کمتر است اما افراد در صورت بروز علایم گوارشی بهتر است اصول بهداشتی را به دقت رعایت کنند. به گفته وی مشکلات گوارشی به تنهایی یا در کنار نشانه های ریوی می تواند از علائم کرونا دلتا باشد.

امانی توضیح داد: علایم گوارشی هرچند در تمام جهش‌های ویروس کرونا مشاهده می‌شود اما در سویه دلتا  بارزتر و شدیدتر خود را نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: پزشکان معاینه و بررسی های مهم و اولیه را انجام می دهند و اگر موارد دال بر بروز بیماری دیگری مشاهده نکردند، این علائم را به عنوان نشانه ابتلا به بیماری کرونا در نظر می گیرند.

او توصیه کرد:‌ افرادی که مشکوک به علایم گوارشی ناشی از بیماری کرونا هستند، شستشوی مرتب دست ها را انجام دهند و در صورت امکان از سرویس بهداشتی جداگانه استفاده کنند.

درگیری کودکان از ویژگی های بارز ویروس دلتا است

عضو هیات علمی پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران به ویژگی های ویروس کرونا جهش یافته دلتا اشاره کرد و گفت: از ویژگی های بارز دلتا درگیری افراد سنین پایین تر و حتی کودکان است.

امانی اظهار داشت: هرچند علایم این سویه، ربطی به سن ندارد اما معمولا در سنین پایین علایم خفیف تر هستند.

وی ادامه داد: کرونای دلتا علایم مشابهی با کرونای معمولی دارد اما سرعت انتقال آن بسیار سریع تر است، به همین دلیل مردم باید بیش از پیش مراقب خود باشند.

فوق تخصص گوارش و کبد توضیح داد: بالا رفتن آنزیم ها یا حتی درگیری شدید کبد از جمله عوارض کرونا است. که این عوارض در هر دو سویه دلتا و سنتی این ویروس به یک نسبت دیده می شوند.

امانی اضافه کرد: عوارض داروهای مصرفی کرونا هم می تواند درگیری کبد ایحاد کند؛ به همین دلیل بررسی دقیق آنزیم های کبدی در بیماران کرونایی ضروری است.

 
آیا واقعا مشکلات گوارشی صد در صد علامت ابتلا به کرونای دلتا است؟

منبع:بــرنا
?
آیا واقعا مشکلات گوارشی صد در صد علامت ابتلا به کرونای دلتا است؟