آغاز برنامه ملی «نذر آب ۵ » از نیمه مرداد ۱۴۰۱

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر گفت: امسال سعی بر آن است تا در قالب برنامه «نذر آب ۵»، طیف وسیعی از خدمات پیشگیرانه و درمانی به ساکنان مناطق متأثر از خشکسالی ارایه شود. به گزارش فت فتو، وحید سلیمی در نشست هماهنگی با نمایندگان سازمان‌ها و معاونت‌های تابعه جمعیت هلال احمر در خصوص هم […]

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر گفت: امسال سعی بر آن است تا در قالب برنامه «نذر آب ۵»، طیف وسیعی از خدمات پیشگیرانه و درمانی به ساکنان مناطق متأثر از خشکسالی ارایه شود.

به گزارش فت فتو، وحید سلیمی در نشست هماهنگی با نمایندگان سازمان‌ها و معاونت‌های تابعه جمعیت هلال احمر در خصوص هم افزایی ظرفیت‌های علمی و اجرایی برای اجرای برنامه ملی «نذر آب ۵» گفت: پدیده خشکسالی به طور جدی در کشور به خصوص استان‌های جنوبی و جنوب شرقی خودنمایی می‌کند و طبعاً عوارض آن اعم از عدم دسترسی به آب شرب تمیز و کافی، تکثیر سریع‌تر باکتری‌های محیطی و … می‌تواند سلامت ساکنان را تحت تأثیر جدی قرار دهد و حتی هشدار بروز و شیوع مجدد بیماری‌های واگیر و عفونی از سوی کارشناسان امر را نیز دارد.

وی ادامه داد: بر این اساس، برای کنترل شرایط، امسال همزمان با شروع برنامه «نذر آب ۵» از نیمه مردادماه جاری، پزشکان و پیراپزشکان داوطلب جمعیت هلال احمر و نیز گروه‌های جهادی با اعزام به یکصد منطقه شناسایی شده در استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان جنوبی و ارائه آموزش‌های پیشگیرانه و نیز خدمات بهداشتی- درمانی برای مقابله با خطرات بیماری‌های عفونی ناشی از تغییرات آب و هوایی شامل افزایش خطر ابتلاء به بیماری‌های بومی ناشی از پشه‌ها و همچنین بیماری‌های ناشی از غذا می‌پردازند.

سلیمی با اشاره به محرومیت مناطق مذکور از دسترسی به سایر خدمات بهداشتی- درمانی، خاطرنشان کرد: این خدمات تنها به بیماری‌های ناشی از خشکسالی محدود نشده بلکه پیش بینی شده است تا پزشکان و پیراپزشکان داوطلب به ارائه خدمات درمانی در خصوص بیماری‌های دهان و دندان، مشاوره‌های روانشناسی و روانپزشکی، بیماری‌های زنان و زایمان، اطفال، اعصاب و روان، پوست و چشم و … و همچنین ارجاع بیماران نیازمند به مراکز درمانی و تحت پوشش قرار گرفتن بیماران صعب العلاج برای دریافت کمک هزینه‌های دارویی- درمانی از سوی خیرین نیز بپردازند.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با اشاره به نقش تسهیلگری سازمان متبوعش برای توجه دادن مسؤولان و خیرین به تبعات ناشی از تغییرات اقلیمی، تاکید کرد: در زمینه بروز خشکسالی و تبعات آن اکنون کشور ما به جایی رسیده که دیگر یک ارگان مسئول برای کنترل این موضوع وجود ندارد، بلکه دولت و تمامی تشکل‌های غیردولتی و مؤسسه‌های خیریه باید با همه توان‌شان وارد عرصه شده و در راستای بهبود وضعیت اقدام کنند؛ چراکه این پدیده در زندگی مردم تاثیراتش را نشان می‌دهد. در حال حاضر در بسیاری از روستاهای مرکزی ما کشاورزان آبی برای کشت و زرع ندارند و به دنبال این موضوع ممکن است بیماری‌های قلبی، کلیوی و … ایجاد شود. بنابراین برای پیشگیری از این پیامدها به یک حرکت تمام قد نیازمندیم و تمام ظرفیت‌های جمعیت هلال احمر اعم از رسانه و تبلیغات، آموزش و…، به همراه مشارکت‌های مردمی و خیرین باید به کار گرفته شوند.

کد خبر ۵۵۵۴۹۷۶
آغاز برنامه ملی «نذر آب ۵ » از نیمه مرداد ۱۴۰۱

منبع: مــهر
?آغاز برنامه ملی «نذر آب ۵ » از نیمه مرداد ۱۴۰۱ : اخبار استان کرمان – اجتماعی